8 ember vesztette életét és 15 szenvedett sérülést LAKÁSTŰZBEN

Nem tudták megmenteni őket: nyolc ember halt meg lakástűzben Borsodban – drámai első féléves statisztika

🔥 „Egyetlen füstérzékelő is életeket menthetett volna” – figyelmeztet a katasztrófavédelem. 🔥

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye első féléves lakástűz-statisztikái lesújtó képet festenek: bár 2025 első hat hónapjában összesen 339 lakástűz keletkezett – 7-tel kevesebb, mint 2024 hasonló időszakában –, a tragikus kimenetelű esetek száma aggasztóan megugrott. Nyolcan vesztették életüket, tizenöten megsérültek, és közel 4000 négyzetméternyi beépített terület vált a lángok martalékává.

A legsúlyosabb tűzeset február 25-én Oszláron, az Arany János úton történt: egy családi ház és annak melléképülete teljesen kiégett. A tüzet valószínűleg egy vegyes tüzelésű kazán hibája okozta. A tűzoltók három vízsugárral próbálták megfékezni a lángokat, de az épület lakhatatlanná vált.

👉 Megdöbbentő adat: a tűzzel érintett ingatlanok egyikében sem működött füstérzékelő, pedig ezek az eszközök már a tűz korai szakaszában képesek jelezni a veszélyt – olyankor, amikor még van esély a tűz eloltására vagy az időbeni menekülésre.

Mi okozta a tüzeket?
A tűzesetek okainak feltárása érdekében 16 alkalommal indított tűzvizsgálatot a katasztrófavédelem. A leggyakoribb okok a következők voltak:

elektromos hibák,
nyílt láng használata,
hibás fűtési rendszerek,
sütés-főzés során keletkező balesetek,
elhanyagolt kémények műszaki állapota.
A hatóság hangsúlyozza: ezek a problémák megelőzhetőek, ha a lakók rendszeresen karbantartják fűtőberendezéseiket, és figyelnek az alapvető tűzvédelmi szabályok betartására.

Javulás a szén-monoxid-mérgezések terén
Pozitív fejlemény, hogy szén-monoxid-mérgezés miatt nem történt haláleset az év első felében. A tűzoltókat 16 alkalommal riasztották a mérgező gáz miatt – ez az esetek száma közel felére csökkent a tavalyi évhez képest.

A jelzések leggyakrabban a fürdőszobákban és a konyhákban történtek. A melegvíz-szükséglet nyáron is jelen van, így a nyílt égésterű gázbojlerek továbbra is potenciális veszélyforrást jelentenek, ha nem biztosított a megfelelő levegő-utánpótlás.

Olvasta már?  🔥 „Még ma élvezd a nyarat, mert hétfőtől jön az ítéletidő!”

Katasztrófavédelem: „Egy készülék életeket menthet!”
A hatóság ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy:

füstérzékelő már néhány ezer forintért beszerezhető,
szén-monoxid-érzékelő életmentő lehet minden olyan háztartásban, ahol nyílt lángú gázüzemű készülék működik,
tűz esetén azonnal hívni kell a 112-t, és nem szabad visszamenni a lángok közé sem értéktárgyakért, sem háziállatokért.
🔴 A nyolc elhunyt ember élete talán megmenthető lett volna egyetlen eszközzel – ne várjuk meg a tragédiát.

Ossza meg ezt a cikket, hogy minél többen elgondolkodjanak: vajon az ő otthonukban lenne esélyük időben észrevenni a tüzet? 🧯🔥

FOTÓ-VIDEÓ:ILLUSZTRÁCIÓ

Forrás: minden-egyben.com

hirdetés
Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!
hirdetés
hirdetés