A fiú, aki minden este felhívta az anyját – pedig az már rég nem vette fel

Gergő harminckét éves volt, amikor elvesztette az édesanyját. Nem váratlanul történt. Évek óta beteg volt. Eleinte csak fáradékony, aztán jöttek az orvosi vizsgálatok, a diagnózis, a kezelések, a mellékhatások, az elfogyó hajszálak, a remények, amik napról napra vékonyabb fonálon lógtak.

Az utolsó napján Gergő ott ült mellette. A kezét fogta. A nő szeme már csukva volt, de Gergő biztos volt benne, hogy még hallja, amit mond.

– „Anyu, minden este hívlak majd. Akkor is, ha nem veszed fel.”

A nő nem válaszolt. Csak egy utolsó, alig észrevehető nyomás a kézen, majd csend.

A temetés után sokan azt mondták: „Most már elengedheted. Túl kell lépned.” Gergő bólintott. De belül tudta: vannak emberek, akiket nem lehet „elengedni”. Csak megtanulsz nélkülük létezni – de az üresség mindig ott marad.

Még aznap este elővette a telefonját. A névjegyzékben ott volt: „Anyu – otthon”. Nem törölte ki. Soha. Felhívta. A hívás egyszer kicsengett, aztán vége lett. A szám már nem létezett. De Gergő beszélni kezdett.

– „Szia, anyu. Ma csirkepörköltet csináltam. Tudom, nem olyan, mint a tiéd, de egész jól sikerült. Hiányzol.”

És ezután minden este. Pontban 20:00-kor. Felhívta a számot. Kicsengett. Majd mikor megszakadt, Gergő elkezdett beszélni. Mintha a vonal túlsó végén valaki tényleg hallaná. Néha csak pár mondat volt. Máskor hosszú monológ.

– „Ma előléptettek. A főnököm azt mondta, ügyes vagyok. Ugye te is így gondolod?”
– „Ma láttam egy nőt, úgy nevetett, mint te. Egy pillanatra azt hittem, te vagy.”
– „Megint megnéztem a karácsonyi videót, amin énekelsz. Sírva nevettem.”
– „Ma megint álmodtam veled. Csak ültünk a konyhában. Te teát főztél. Azt mondtad: ’Ne félj. Minden rendben lesz.’”

Az ismerősei nem tudtak erről. A párja sem. Gergő nem akarta, hogy sajnálják. Nem volt ez őrület. Nem volt gyengeség. Ez volt az utolsó szál, ami még összekötötte a hangjával, a nevetésével, a jelenlétével.

Olvasta már?  Amikor azt hittem, nekem integet – de nem... A buszmegállóban álltam reggel, álmosan, fülhallgatóval, de...

Néha, mikor a telefon kijelzőjén a „Hívás sikertelen” felirat megjelent, úgy érezte, mintha mégis megtörtént volna a beszélgetés. Mert az, amit kimondott, már nem maradt benne. A gyász súlya egy pillanatra könnyebb lett.

Egyszer egy kislány a családból megkérdezte:

– „Miért hívod azt a számot, ha már senki nincs ott?”

Gergő elmosolyodott.

– „Mert van, akinek akkor is beszélni szeretnél, ha tudod, nem válaszol. És hidd el, néha mégis úgy érzed, mintha hallaná.”

Az évek teltek. Gergő családot alapított. De a hívás sosem maradt el. A lánya, Emma, egyszer rajzolt egy képet. Egy férfit, aki telefonál a csillagok felé. Az apja sírva ölelte meg.

Egy nap Gergő úgy döntött, még egyszer utoljára elmondja: „Köszönöm.” És hogy: „Most már nem félek.” Majd letette a telefont.

De a számot nem törölte.

Mert volt benne valami szent. Mint egy régi ölelés. Egy soha el nem halványuló hang emléke.

És talán… ott fent valaki minden este mégis csak hallgatózott……

hirdetés
MEGOSZTÁS FACEBOOKON
Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!
hirdetés
hirdetés